Velkommen til
Varde Gymnastikforenings
hjemmeside

 Så er tilmeldingen åben  - Tilmeld dig her



Sæson 2016/17 starter i uge 37

 
-på skolerne og i hallerne. Programmet kan ses nedenfor.
 


ZUMBA tyvstarter en lille smule og er klar onsdag den 7. september på Jacobi skole kl. 19.00-20.00 og efterfølgende MBL kl. 20.00-20.30, begge hold under ledelse af  ​Inge Lise Mateos Amez.
 
Tumleholdet holder en uges ekstra ferie og starter først op i uge 38.
Vi glæder os til sæsonen går igang og håber at se rigtig mange aktive i sale og haller.....


Holdoversigt 2016/17

 

Forældre/barn 1-3 år

Tirsdag  16.45-17.30, Lykkesgårdsskolen, gymnastiksalen
ved Malene Mørch-Lund, Rikke Bæk Pedersen og Louise Engelbreth

Mandag  ca 16.00-16.45, Brorsonskolen, gymnastiksalen 
ved Tekla Bjerre  ( Der oprettes 2 hold, hvis der er mange tilmeldte på holdet)

 

Puslinge 3-5 år

Mandag 17.00-17.45, Brorsonskolen, gymnastiksalen
ved Julie Friis Rose, Susanne Barlow, Jane Frahm


Puslinge Tons, Onsdag 16.45-17.30, Lykkesgårdsskolen, gymnastiksalen OPSTART UGE 38
ved Jane Locht

Tumleholdet, et rent drengehold  Tirsdag 17.00 – 17.45, Sct. Jacobi Skole, Multisalen OPSTART UGE 38
Lars og Marianne Schmidt, Frida Graversen, Line Rumpeltiin, Sif Juul Fjordager
 

Spring - Lykkegårdshallen

Minispring (bhv - 0. kl.) Tirsdag 16.15-17.00
Lotte Jørgensen, Majbritt Schou Pedersen, Jannie Baltzer, Carina Hartvig Bruun Severinsen, Josefine Lorenzen, Malte Wurfel, Josefine, Emma

Minispring (bhv - 0.kl.) Tirsdag 17.15-18.00
Pernille Falther-Lund, Maja Bertram, Susanne Broeng-Hansen, Tina Hoffman, David Barlow, Josefine Lorenzen,
Malte Wurfel, Sofie, Amalia, Lærke, Celina, Josefine,

Spring 1.- 2. kl. Tirsdag 18.15-19.15
Morten Hvelplund, Jesper og Dorthe Lønborg, Torben Christensen, Jane Locht, Josefine Lorenzen, Jan Falther-Lund

Spring 3.- 4. kl. Torsdag 16.30-18.00
Morten Harmsen, Anja Lund, Louise Dalgaard Bach, Line Winding, Mads Tryk, Majbritt Didriksen

Spring 5. -6. kl. Torsdag 18.00-19.30
Morten Harmsen, Mads Tryk, Louise Dalgaard Bach, Line Winding, Anja Lund, Henriette Nielsen

Spring 7. kl.+ Torsdag 19.30-21.00
Morten Harmsen, Mads Tryk,
Katharina Riddersholm, Anja Lund



Rytme - Dans

MGP Dance bhv- 0. klasse Torsdag 17.00-17.45 , Brorsonskolen, gymnastiksalen
Regitze Riddersholm, Kirstine Dobler, Regitze Højgaard
(Holdleder    )

​MGP Dance bhv - 0. kl. Torsdag 16.30-17.15, Lykkesgårdsskolen, gymnatiksalen
Ceilie Søndergaard, Pernille Bjerrum

MGP Dance 1.-2. kl Torsdag 18.00-18.50, Brorosnskolen, gymnastiksalen
Emma Kehlet, Emma Sønderby
(Holdleder   )

Showdance 3.-4. kl.  Mandag 17.30-18.30, Sct. Jacobi Skole, Multisalen
Sarah Lillerøj, Kirstine Aggerbo

(Holdleder Johanne Ringgaard)

Teen Dance 5.-6. Klasse Onsdag 18.30-20.00, Spejlsalen Lerpøthallen
Siw Ager, Fie Mau

Junior Piger 7.kl->  Tirsdag 19.00– 20.30, Sct. Jacobi Skole, Multisalen
Katharina Riddersholm



For de voksne

VIP Tirsdag 19.30-21.00, Lykkesgårdshallen
Damehold med opvisning

Inger Marie Ditlevsen

Zumba Toning Onsdag 19.00-20.00, Sct. Jacobi Skole Multisalen OPSTART UGE 36
Inge Lise Mateos Amez

MBL Onsdag 20.00- 20.30 , Sct. Jacobi Skole Multisalen OPSTART UGE 36
Inge Lise Mateos Amez

KOL, Diabetes, Hjerte Mandag 10.00-11.00, Spejlsalen Lerpøthallen
Erland Jensen, Margit Madsen




OBS! - Ændringer i holdoversigten og trænerbesætning kan forekomme.


 
Varde Gymnastikforening | Chr.Richardtsvej 5 | 6800 Varde | CVR.: 29566372